Łóżko domek z drewna sosnowego
Łóżko domek z drewna sosnowego

Łóżko z drewna sosnowego

 

Wśród pachnących, sosnowych gałązek schronienie i pożywienie znajdują wiewiórki, dzięcioły, krzyżodzioby, zięby i wiele innych gatunków zwierząt. Także człowiek już wieki temu docenił wspaniałe właściwości sosny i korzysta z niej nie tylko jako lekarstwa (olejki eteryczne, syrop z pędów sosny), naturalnego źródła biżuterii (bursztyny), ale także jako znakomitego surowca do konstrukcji mebli. Sosna pospolita (pinius sylvestris) jest drzewem łatwo odnawialnym: rośnie szybko i nie ma dużych wymagań, nie lubi jedynie zanieczyszczonego powietrza.

 

Drewno sosnowe – ekologiczne rozwiązanie

 

Sosny, z których pozyskujemy drewno do naszych mebli są specjalnie hodowane do tego celu. Nie mam mowy o wycinaniu starych, naturalnie powstałych drzewostanów. Ścięte drzewa szybko zastępowane są nowymi. Sosna pospolita potrafi wyrosnąć nawet do 45. metrów wysokości, jednak zwykle nie przekracza 30. metrów wysokości i 0,5–1,2. metra średnicy pnia, jest gatunkiem szybko rosnącym. Co istotne szkółki sosnowe nie wymagają podlewania, sosny potrafią rosnąć nawet na piasku! Do tego jest odporna na większość szkodników i wytrzymuje nawet 60-stopniowe mrozy. Miło o tym pomyśleć, leżąc w ciepłym, sosnowym łóżku pod grubą kołdrą, prawda?

 

Łóżko z drewna sosnowego – mebel na lata

 

Drewno sosnowe jest bardzo wdzięcznym materiałem, jest bardziej miękkie, niż drewno z drzew liściastych, a przy tym wykazuje dużą odporność na wstrząsy i uderzenia. Drewno sosnowe jest jasnego koloru, zwykle z kremowym odcieniem, choć niektóre odmiany dają kolor wręcz biały, a jeszcze inne wpadają w kolor żółty. Dzięki jasnemu kolorowi drewnu łatwo nadać dowolny kolor, o ile nie zdecydujemy się pozostawić jego naturalnej barwy, zabezpieczając ją jedynie odpowiednim lakierem.

Meble, wykonane z drewna sosnowego są też lżejsze od np. mebli bukowych, co zwłaszcza w przypadku pokoju dziecięcego, nie jest bez znaczenia. O wiele łatwiej taki mebel przesunąć, by wyjąć zza niego zabawkę, która upadła dziecku czy też żeby przemeblować pokój. Każdy, kto kiedykolwiek ubierał choinkę dobrze też zdaje sobie sprawę jak odporne na ciężary są gałązki sosnowe. Właśnie dzięki tej właściwości sosny meble zrobione z drewna sosnowego są długowieczne.

 

Sosnowe łóżko – część lasu w Twoim domu

 

Chcielibyśmy teraz zadziałać na Państwa wyobraźnię. Spróbujcie poczuć na dłoni muśnięcie igieł, wyczuć woń olejków sosnowych i delikatny podmuch wiatru, który porusza gałązkami. A gdybyście mieli dodatkowo odwagę podążyć za kolorowym krzyżodziobem na szczyt drzewa to Państwa oczom ukazałby się piękny widok na rozciągający się pod Wami las i błękitne niebo, na którym mocno świeci słońce, które sosny tak kochają – to dlatego rosną tak szybko! Można też pomyśleć o czasach, kiedy w miejscu Bałtyku rosły sosny bursztynowe, po których zachowała się żywica w tej pięknej odmianie, a czasem i zatopione w niej igły tego przodka współczesnej sosny.

Gdybyście chcieli Państwo uzmysłowić sobie albo dzieciom jak niezwykłym drzewem jest sosna, możemy polecić Państwu wycieczkę do Sulechowa na spotkanie sosny Rzepichy, mającej – uwaga! – 586 centymetrów obwodu.

Innym, niezwykłym, okazem jest sosna we wsi Wełecz, wyglądająca jakby kroczyła na korzeniach. A może to jeden z tolkienowskich Entów? https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/JKRUK_We%C5%82ecz_Sosna.jpg

Łóżko nie musi być tylko nudnym meblem, w którym się śpi. Dzieci doskonale o tym wiedzą, zmieniając je w miejsce zabaw i przygód, ale gdybyśmy jeszcze poopowiadali im nieco z czego takie łóżko jest zrobione, pokazali niesamowite sosny (choćby tylko na obrazkach w sieci) to na pewno stałoby się ono meblem wręcz magicznym i jedynym w swoim rodzaju.

 

Słodkich snów!

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl